Hírek
Varga Katalin
Önjáró autókkal járunk majd a jövőben az Eötvös oktatója szerint
Az országban aligha mondhatják el sokan magukról, hogy négy mestervizsgával rendelkeznek. Illés Tibor autószerelő, autóelektronika, karosszérialakatos és autófényező területen is, mintegy húsz éve tanítja a Gépész diákjait. Sőt a mesterképzésben is folyam

Honnan ered ez a „szerelem” az autók iránt?
Nem tudnám megmondani, az biztos, hogy már gyermekként tudtam, hogy autókkal vagy tanítással szeretnék foglalkozni. Az autók esetében inkább a régebbi típusokat szeretem, inkább a csavarkulcsot forgatom, mint a számítógépet nyomkodom.
Tehát az autók és a tanítás iránti érdeklődésed egyenes utat jelentett a jelenlegi hivatásodhoz.
Autótervező mérnökként végeztem, majd saját vállalkozásba kezdtem. Eközben mérnöktanári végzettséget is szereztem, és 1993-ban kezdtem el tanítani. De kipróbáltam magam a versenyszférában is, hat évig dolgoztam a Karg Autónál, mint cégvezető. Itt 50 emberem volt, és sokat tanultam belőle. Elmondhatom, hogy jó kitérő volt.
A gyerekekkel vagy a felnőttekkel könnyebb?
Szerintem a gyerekekkel, a középiskolás korban, amikor már elkezdenek felnőni. Igyekszem személyes példamutatással inspirálni őket. Nem adok lehetőséget a lógásra, ebben következetes vagyok, így nem alakulnak ki komoly fegyelmezési nehézségek. Tanítani csak úgy lehet, ha csend van a teremben. Igyekszem fenntartani a tanulók érdeklődését, partnerként kezelem őket. Büszke vagyok arra, hogy számos tanítványom sokra vitte az életben.
Mire vagy a legbüszkébb?
A fiamra, aki Koppenhágában tanul és dolgozik, mint kutatómérnök.
Mit tartasz a legnagyobb szakmai eredményednek?
A tehetséggondozásban elért eredményeimet. A tanítványaim a különböző szakmai versenyeken gyakran álltak fel a dobogóra, akár annak legfelső fokára. A legbüszkébb Nagy Olivérre vagyok, aki tavaly az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen 1. helyezést ért el a gépjárműmechatronikai technikus szakmában.
Mit élsz meg a legnagyobb nehézségként?
Jó lenne, ha rajtam kívül több olyan szakmai oktató venne részt a diákok képzésében, akiknek fontos, hogy több szemszögből lássák a dolgokat. Örömmel látnám itt egy-egy volt tanítványomat is, például a már említett OSZTV győztest. Mindig is arra törekedtem, hogy képezzem magam, jelenleg is azon vagyok, hogy bővítsem az elektromos és hibrid autókat érintő ismereteimet, de úgy érzem ránk férne egy kis vérfrissítés.
A következő tanévben az Eötvös elindítja az okleveles gépjármű-mechatronikai technikus képzést, amely lényegében a felsőoktatás előszobája lehet. Milyennek látod az ide jelentkezők elhelyezkedési esélyeit?
Szerintem jó eséllyel indulnak. Az autós szakmákban amúgy is nagy a kereslet a hozzáértő szakemberek iránt. Az okleveles gépjárműmechatronikai technikusok önállóan tudnak majd dolgozni, bekapcsolódhatnak a kutatásfejlesztésbe, amelyben Magyarország világviszonylatban is dobogós helyen van.
Ha a jövőre gondolsz milyen autókat látsz?
Egyértelműen az elektromos autóké a jövő. Szerintem egyre kevesebb lesz a saját tulajdonú autó, a helyüket önjáró, taxi jellegű járművek veszik majd át. A navigációhoz elengedhetetlen lesz az 5G hálózat.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Ismét jótékonykodtak a festők
Megszépülnek a Kisfaludy utcai tagiskola falai, mégpedig a szakképzés társadalmi felelősségvállalása jegyében.
Varga Katalin

Ezekben a napokban lehet beiratkozni a középiskolákba
Június 25-én és 26-án szervezik meg a középiskolák a frissen felvett diákjaik beiratkozását. Az iskolák a felvételi értesítővel egyidőben erről is küldtek tájékoztatást a szülőknek.
KSZC

Megjelent a Fókuszban a szakképzés
Ismét megjelent a Kaposvári Szakképzési Centrum hírlevele, a Fókuszban a szakképzés júniusi száma.